Article Comment 

The Dispatch's 2012-13 All-Area Boys, Girls Basketball Teams

 

From Staff Reports

 

2013 DISPATCH ALL AREA BOYS BASKETBALL 

 

Aberdeen --Marcus Carothers (So.); Rico Haughton (Sr.); Aaron McMillian (Sr.); Nick Sims (Jr.); Jakeese Walker (Sr.) 

 

Caledonia -- Tyler Armistad (Sr.), Caleb Brown (Jr.), Ben Marchbanks (Jr.) 

 

Central Academy --Colby Robbins (6-0, F, So.) 

 

Columbus --Devin Berry (6-7, C, Sr.); Roshad Meeks (6-3, G/F, Sr.); Brandon Porter (6-0, G/F, Jr.); C.J. Scott (5-6, G, Jr.) 

 

East Oktibbeha -- Steve Bell; Moses Hall 

 

Hamilton -- Troy Rowell (6-0, G, Sr.); Ben Seely (6-10, C, Sr.) 

 

Hebron Christian -- Hayden Carty; Will Corbin Rogers 

 

Heritage Academy -- Hudson Bean (PG, Sr.); Parker Dunaway (G, Sr,); David Hardy (Post, Sr.); Cade Lott (F, Sr.); Colby Upton (G, Sr.) 

 

Immanuel Christian -- KC Cunningham (5-8, G, So.); Joel Meek (5-9, PG, Sr.) 

 

New Hope -- Jaylon Bardley (5-9, PG, So.); Whyatt Foster (6-3, F, Jr.); Chris Mosley (6-2, G, Sr.); Derrick Sherrod (6-1, G, Sr.) 

 

Noxubee County -- Jamarri Johnson (5-11, SG, Sr.); D.J. Robinson (5-9, SF, Sr.) 

 

Oak Hill Academy -- Riley Pierce (5-8, G, So.); Drake Riley (6-2, Post, So.); John Wesley Williamson (6-2, F, Sr.) 

 

Starkville Academy -- Carnail Minor (6-0, G, Sr.); Brandon Sharp (5-11, G, Sr.) 

 

Starkville High -- Avonte' Amos (6-2, F, Sr.); Richard Evans (5-6, G, Jr.); Ravonte Gandy (6-1, G, Sr.); Zeb Rice (5-6, G, Jr.); Caleb Wilson (6-3, G, So.) 

 

Victory Christian -- Cody Bolton (5-8, G, So.); Anthony Sharp (6-1, SG, So.); Adam Young (5-7, PG, Jr.) 

 

West Lowndes -- Devonta Koger (6-1, G/F, Sr.); Jermaine Thomas (6-2, F, Sr.) 

 

West Oktibbeha -- Dontavious Crawford; Javarest Gray; Evrick Jones; Von Smith 

 

West Point -- Juan Davis (6-5, F, Jr.); A.J. Jones (5-5, PG, Jr.); Tre Williams (6-1, SG, Jr.) 

 

 

 

2013 DISPATCH ALL-AREA GIRLS BASKETBALL 

 

Aberdeen -- Alexis Walker (Sr.) 

 

Caledonia -- Emily Hicks (5-4, SG, Jr.) 

 

Central Academy -- Blake Rigdon (5-5, PG, Jr.) 

 

Columbus -- KaDaryl Ledbetter (5-8, PF/C, Sr.); Kiki Patterson (5-8, G, Sr.); Daisha Williams (5-8, G, Sr.) 

 

East Oktibbeha -- Savannah Blair; Alexus Henderson 

 

Hamilton -- Aaliyah Verner (5-0, PG, Sr.); Christy Willis (5-7, F, Sr.) 

 

Hebron Christian -- Rebekah Joy Falkner (5-9, Post, 8th); Victoria Ferguson (5-11, Post, Fr.); Subrina Oswalt (5-1, PG, Jr.) 

 

Heritage Academy -- Adalys Edwards (5-9, F, Sr.); Shiloh Ellis (5-7, G, Jr.); Mary Douglass Kerby (5-8, G, Jr.); Anna Kilarski (5-10, F, Jr.); Megan Polles (5-9, G, Sr.) 

 

Immanuel Christian -- Taylor Kidder 

 

New Hope -- Taylor Baudoin (6-0, F, Jr.); Kaitlin Bradley (5-8, G, Jr.); Moesha Calmes (5-8, G, Jr.); Mercedes Mattix (5-6, G, Jr.); Gabby Murray (5-6, G, Sr.); D.J. Sanders (5-8, F, Jr.) 

 

Noxubee County -- Tradeshia Connor (5-3, PG, So.); Idralien Williams (6-3, C, So.) 

 

Oak Hill Academy -- Shay Atkins (5-9, Post, Sr.); Megan Ellis (5-4, PG, Jr.) 

 

Starkville Academy -- Nora Kathryn Carroll (Jr., G/F); Tiffany Huddleston (Sr., G); Anna Lea Little (Sr., F); Maggie Proffitt (Sr., G); Sallie Kate Richardson (Jr., F) 

 

Starkville High -- Imane Montgomery (5-8, G, Jr.); Kelsye Reed (5-10, F, Sr.); Blair Schaefer (5-6, PG, Jr.) 

 

Victory Christian -- Taylor Hairston (5-10, C, Sr.); Alyka Hamm (5-4,PG, Sr.) 

 

West Lowndes -- LaQuesha Clemons (So.); Kadejiah Smith (Jr.) 

 

West Oktibbeha -- Jaslynn Bedford (Sr.); Antwanique Bell (8th); Victoria Hudson (Sr.); Alexis Neely (Fr.) 

 

West Point -- Qiayon Bailey; Alexis Gates 

 

 

 

printer friendly version | back to top

 

 

 

Blogs

 

MSU Sports Blog

 

Rob Hardy on Books

 

High School Sports Blog

 

Want to blog on cdispatch.com?

 

 

 

Follow Us:

Follow Us on Facebook

Follow Us on Twitter

Follow Us via Instagram

Follow Us via Email